Zivju kūpināšana un jūras piekrastes tradīcijas

kūpinātavaKūpināt var ne tikai gaļu, bet arī zivis. Iesakoties siltākam laikam, arvien aktīvāk sāk rosīties zivju kūpinātāji. Cilvēki gan kūpina paši, gan arī brauc pie jūras pilsētām, lai iegādātos svaigus kūpinājumus, ko celt galdā sev, saviem draugiem vai radiem. Kā zināms, ar kūpinātavu vien nepietiek. Zivju kūpināšana ir ļoti atbildīgs process, kurā nepieciešamas zināšanas un pieredze. Tiek izšķirti divi zivju kūpināšanas veidi – karstā kūpināšana un aukstā kūpināšana.

Atšķirībā no aukstās kūpināšanas, karstajai kūpināšanai nav nepieciešams tik ilgs sālīšanas laiks. Karstā kūpināšana nozīmē to, ka zivis tiek apdūmotas un temperatūra kūpinātavā nepārsniedz 60 grādus. Savukārt aukstā kūpināšana prasa arī ilgāku sālīšanas laiku. Jāatzīmē arī tas, ka zemākā aukstās kūpināšanas temperatūra ir 32 grādi. Arī pats kūpināšanas ilgums ir diezgan liels, jo zivis nepieciešams kūpināt līdz pat 5 dienām. Tieši tāpēc tā ir nosaukta par tradīciju, kura prasa lielu atbildību un interesi. Lai gan kūpināt var jebkuru zivi, tomēr vislabāk esot kūpināt tādas zivis, kas satur daudz taukus. Visvairāk tauku satur tieši lasis un forele, tāpēc šīs zivis arī tiek visbiežāk kūpinātas un celtas galdā. Kā atzīst eksperti, vislabāk kūpināšanai izmantot ozolu, ābeli, var izmantot arī kļavu un bērzu, bet noteikti nepieciešams izvairīties no dažādiem skujkokiem, jo tie satur sveķus.

Kā jau minējām, kūpināšana ir ļoti liela tradīcija, kuru piekopj daudzviet Latvijā. Vislabāk šī tradīcija, protams, jūtama piekrastes pilsētās, piemēram, Salacgrīvā. Viena no šādām saimniecībām tiek izmantotas kūpinātavas, kas iebūvētas zem jumta. Blakus atrodas arī telpa, kur iespējams zivis apstrādāt pirms paša kūpināšanas procesa. Jāatzīmē arī tas, ka zvejniekus saimniecības “Lasīši” kūpinātavas sienas ir noņemamas, kas ļauj vasarās brīvi cirkulēt gaisam.

Protams, arī Kolka ir viena no tām vietām, kurš šo tradīciju tur augstā godā. Piemēram, Pitargas pagasta saimnieks Andris Antmanis kūpinātavu uzcēlis jau pirms apmēram 25 gadiem. Viņš piedāvā ne tikai tūrisma pakalpojumus, bet arī piedāvā nobaudīt gardās zivis.

Iegādājies kūpinātavu internetā: http://220.lv/lv/darzam/darza_grili

Kūpinātavas ir lieliska sastāvdaļa jebkurā sevis cienīgā jūras piekrastes rajonā. Tieši šajos rajonos parasti iespējams tikt pie pašām gardākajām un svaigākajām zivīm, kas nākušas tieši no jūras un tur pat arī kūpinātavā kārtīgi izkūpinātas. Tā ir tradīcija, ko piekopj ļoti daudzi latvieši, un pat varētu teikt, ka šī ir viena no tām lietām ar kurām latviešiem noteikti nepieciešams lepoties, jo mums sanāk pagatavot tik tiešam gardas zivis. Jāsaka arī tas, ka kūpinātavas ir iespējams uzcelt ikvienam, jo tās var uzcelt gan no akmeņiem, gan no ķieģeļiem, un šis process nemaz nav tik grūts, savukārt rezultāts spēs priecēt gan Tevi, gan arī draugus un radus!