OCTA auto apdrošināšana

octa auto apdrošināšanaBraucot ar savu automobili katrs vēlas justies droši, tādēļ ir nepieciešams iegādāties apdrošināšanu, kas nelaimes gadījumā, varētu segtu visus. OCTA ir Obligātā Civiltiesiskā Transportlīdzekļa Apdrošināšana un tā ir obligāta nepieciešamība katram transportlīdzeklim un šī auto apdrošināšana ir nopērkama ne vien pie lielākajiem apdrošinātājiem valstī, bet arī internetā.

Nedaudz no vēstures.

Latvijā, jau no 1997. gada 1. septembra, ir spēkā Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums. Tas paredz katram autoīpašniekam nopirkt OCTA polisi, lai varētu likumīgi piedalīties ceļu satiksmē ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs. Polises cenu vienmēr ietekmē ne tikai termiņš uz kādu izvēlaties to iegādāties bet arī vairāki citi nosacījumi, piemēram, transportlīdzekļa tips, masa, reģistrācijas vieta, tas vai īpašnieks ir fiziska vai juridiska persona, kā arī transportlīdzekļa īpašnieka apdrošināšanas vēsture.

Kāds ir polises darbošanās ilgums?

OCTA auto apdrošināšana darbojas ne tikai Latvijā, bet arī citur Eiropas Ekonomiskajā Zonā. Tā darbojas arī Šveicē, un iegādājoties Zaļo karti, arī Krievijā, Balkānu valstīs, Ukrainā un citur. Detalizētāku informāciju par tām zonām, kurās darbojas polise, var uzzināt pie sava apdrošinātāja. Polisei ir arī dažādi derīguma termiņi – 3, 6, 9 un 12 mēneši. Ja braucat ar auto Latvijā, polisei nav jābūt līdzi, bet līdz ko esat pametis Latvijas teritoriju, tai obligāti ir jābūt līdzi.

Līgumu veidi.

OCTA auto apdrošināšanai ir dažādi veidi:

  • Standarta līgums –apdrošināšanas termiņi ir 3, 6, 9 vai 12 mēneši;
  • Robežapdrošināšanas līgums – noteikts apdrošināšanas termiņš no viena mēneša līdz vienam gadam;
  • Zaļā karte – apdrošināšanas termiņi ir dažādi: 15 dienas, vai arī no 1 mēneša līdz 1 gadam.

Saprotams, ka šie līgumi atšķiras ar dažādām niansēm, piemērām, Zaļā karte parasti tiek noslēgta transportlīdzeklim, kas ceļu satiksmē piedalās valstī, kurā darbojas Zaļās kartes noteikumi. Robežapdrošināšanas līgumu attiecina uz transportlīdzekli, kas reģistrēts valstī, kas nav EEZ valsts un šķērso Latvijas robežu, kas vienlaikus ir EEZ ārēja robeža, un vadītājs nevar uzrādīt Latvijas teritorijā spēkā esošu OCTA polisi.

Ko darīt pēc ceļu satiksmes negadījuma?

Lai saņemtu atlīdzību, ir vajdzīga derīga auto apdrošināšana. Ar to jādodas pie apdrošinātāja un jāuzrāda vēl daži dokumenti, piemēram, pase, vai autovadītāja apliecība, kā arī tehniskā pase un zīmogs, ja īpašnieks ir juridiska persona, kā arī viens eksemplārs no saskaņotā paziņojuma, ja tāds ir noformēts. Ja ir bijusi iesaistīta policija, tad nepieciešams arī vainīgās automašīnas reģistrācijas numurs vai arī OCTA polise. Apdrošināšanas kompānija izskatīs visus dokumentus un arī lietas apstākļus, kas ir ne mazāk svarīgi, un pēc tam paziņos savu lēmumu, par atlīdzību. To parasti izmaksā 1 – 2 nedēļu laikā.