No kā sastāv kāpnes?

kāpnesIndividuālajās dzīvojamajās mājās kāpnes ieņem nozīmīgu vietu. Tās nodrošina pāreju uz citām telpām, un pārejai jānotiek uz stingra pamata. Kāpņu konstrukcijas var būt visdažādākās. Tās ir kā pēc pasūtījuma izgatavojamās mēbeles – te var apvienoties un izpausties mājokļa saimnieku un kāpņu izgatavotāju izdoma. Vēlaties nevis koka pakāpienus, bet no akmens masas? Lūdzu! Vienīgi vajadzēs parūpēties, lai pamata konstrukcija būtu ļoti stabila un droša.

No kā sastāv kāpnes?

Kāpņu sija – tas ir galvenais karkass, pie kura piestiprināmi kāpņu pakāpieni. Kāpņu sija var būt viena, var būt divas vai pat trīs – tas ir atkarīgs no konstrukcijas sarežģītības. Visbiežāk kāpņu sija mēdz būt no metāla, sametināta no stingra tērauda profila, kas var izturēt diezgan lielu svaru un noslogojumu.

Pakāpiens – tas ir dēlis, uz kura liekam kāju. Tas ir stiprināms pie kāpņu sijas. Lai būtu ērti kāpt, tā platumam nevajadzētu pārsniegt 30 centimetrus. Tik liela taču ir vidusmēra cilvēka pēda.

Zempakāpiens – tas ir dēlis, kas stiprināms starp pakāpieniem, lai neredzētos zem kāpnēm esošā telpa. Vēl tas tiek dēvēts par pakāpsli vai pretpakāpienu. Tas var tikt stiprināts gan pie kāpņu sijas, gan pie pakāpieniem.

Starplaukums – tā ir platforma, kas atrodas kāpņu pagriezienā. Cits tā nosaukums – kāpņu podests. Starplaukumu parasti ierīko, ja kāpnes ir ar pagriezienu 90 vai 180 grādu leņķī. Ar mazāka leņķa pagriezienu esošām kāpnēm starplaukuma parasti nav, pagriezienu izveido no nestandarta trapecveida pakāpieniem.

Roku balsts – tas ir kāpņu elements, uz kura atbalstāmies, kāpjot pa kāpnēm. Vēl to dēvē par lenteri vai paroci. Tā mērķis – pasargāt, lai mēs nenokristu pa kāpnēm. Turklāt, tas piešķir kāpnēm īpatnēju valdzinājumu.

Statņi– vertikāli elementi starp roku balstu un pakāpieniem. To novietojuma pozīcija ir stateniska, tāpēc tā tie tiek saukti. Gala statņi parasti ir nedaudz masīvāki, jo tos novieto kāpņu sākumā un beigās.

Šķērskoki – tie ir plāni elementi, kas montējami gareniski gar statņiem, lai caur tiem nevarētu izlīst bērni. Tie ne vienmēr ir, jo dažkārt statņi tiek novietoti uz katra pakāpiena, tādējādi bērniem tur izlīst ir gandrīz neiespējami.

Uztaisīšu pats?

Vai kāpnes var uztaisīt pats? Jā, var. Tomēr ir tikai 3 gadījumi, kad tās var pats uzmeistarot.

1. gadījums: ja ir nepieciešamas kāpnes uz bēniņiem. Tad var iegādāties speciālās kāpnes internetā un pašam tās uzstādīt. Tās parasti tiek pārdotas jau kopā ar vāku un siltinājumu, tāpēc nebūs lielu papildu tēriņu.

2. gadījums: ja kāpņu sija nav vienlaidus, bet ir samontējama no detaļām. Parasti kāpņu sija sastāv no izliekumiem, uz kuriem ir stiprināmi pakāpieni. Tās salikt no atsevišķām detaļām ir diezgan sarežģīti, ja nu vienīgi daļa pakāpienu tiek piestiprināti pie sienas. Citos gadījumos no kāpņu sijas atsakās kā tādas, bet kāpnes tiek uzstādītas vītņveidā – apkārt stabam. Tas var sastāvēt no īsām detaļām, jo, tās savienojot, stabs ir pilnībā stabils un iztur pietiekami lielu svaru.

Tāda veida kāpnes var iegādāties internetā.

3. gadījums: ja kāpnes ved uz pagrabu. Pietiek ar biezākiem dēļiem vai profiliem un tāda veida kāpnes varat uzmeistarot paši. Divi gari dēļi aizstās kāpņu sijas, savukārt starp tiem uzreiz taisīsiet pakāpienus. Zempakāpieni nav nepieciešami. Līdzīgi rīkosieties arī ar margām – piemontēsiet gala statņus, uzliksiet roku balstu, tad ieliksiet vēl dažus statņus pa vidu, lai margas būtu stabilākas un viss.