Ārstēšana ar mākslu sirdsmieram – individuāla mūzikas terapija

individuāla mūzikas terapijaArvien lielāks skaits veselības speciālistu atzīst, ka saikne starp ķermeni un garu ir daudz ciešāka, nekā iepriekš licies. Pētījumi liecina, ka mūsu pašsajūta un ķermeņa fiziskais stāvoklis mijiedarbojas, jo esam bio-psiho-sociālas būtnes – ikviens tiecas pēc fiziskas, psihiskas un sociālo attiecību laimes. Visiem ļoti labi pazīstama medicīna, kas rūpējas par ķermeņa fizisko stāvokli, tomēr ir arī ļoti plašs metožu klāsts, kas domāts vairāk tieši phihosociālās labsajūtas nodrošināšanai, to veicot līdztekus ierastajai farmako terapijai un klasiskajai medicīnai. Viena no metodēm, kas īpaši pēdējā laikā izpelnījusies speciālistu atzinību, ir mūzikas terapija.

Tā ir terapijas metode, kuras laikā var drošā vidē ar profesionāli pārrunāt iepriekšējas traumējošas un sāpīgas pieredzes. Runājot par problēmām un apzinoties sāpīgo pieredzi, individuāla mūzikas terapija palīdzēs tev atbrīvoties no negatīvajām, nepatīkamajām emocijām, kas ar to saistītas. Mūzikas izmantošana terapeitiskajā procesā palīdz atbrīvot cilvēka zemapziņu, kurā arī glabājas pašu iekšējo konfliktu cēloņi, kas nedod mieru un apgrūtina attiecības.

Neskaitāmi pētījumi liecina, ka vesela un sakārtota psihe ir galvenais priekšnoteikums sociālajai un arī fiziskajai veselībai. Bieži vien emocionālas problēmas un stress izpaužas arī kā fiziskas problēmas, kurām šķiet ir grūti atrast izskaidrojumu. Šādos gadījumos stresa mazināšana un problēmu izrunāšana var sniegt apbrīnojamu atveseļošanās progresu un rezultātus.

Mūzikas terapijai ir vairāki paveidi – viens no tiem ir vibroakustiskā terapija. Tā ir terapijas metode, kuras laikā ārstnieciska efekta panākšanai tiek izmantotas zemes frekvences skaņas. Ar šādu ārstēšanas metodi var mazināt sāpes, bezmiegu, muskuļu spastiku, kā arī dažādus ar stresu saistītos simptomus.

Ļoti efektīva ir arī klasiskā mūzikas terapija, kuru var veikt individuāli vai grupā, atkarībā no problēmām un terapijas mērķiem. Visnoderīgākā šī terapija būs ģimenēm, pieaugušajiem un pusaudžiem, kuri piedzīvo emocionālas grūtības, atkarību un līdzatkarību, dažādus psihiskās veselības traucējumus (piemēram, depresiju, trauksmi, ēšanas traucējumus, panikas lēkmes), simptomus, kurus izraisa akūts un hronisks fizioloģiskais vai psiholoģiskais stress, psihomatiskus traucējumus, neiroloģisko funkciju traucējumus ( problēmas ar kustībām, runu, atmiņu, uzmanību), kurus izraisījis insults vai smadzeņu trauma.

Mūzika ir ne vien spēcīgs mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis, tās enerģija un fiziskais skanējums var arī ārstēt. Cilvēkam kā bio-psiho-sociālas būtnei vajadzētu arī ikdienā pievērst vairāk uzmanības arī savai emocionālajai un sociālajai veselībai, un mūzika noteikti vienmēr varēs palīdzēt.