6 emocionālie faktori, kas ietekmē tavus finanšu lēmumus

kredītu apvienošanaVai kādreiz esi juties tā, ka zini, ko darīt ar savu naudu, taču baidies to realizēt? Vai esi domājis, kādēļ tā notiek? Piemēram, kāpēc tu nespēj vairāk ietaupīt? Kādēļ tev ir parādi? Kādēļ neesi tik bagāts, cik vēlētos būt?

Kā izrādās, mēs pieņemam finanšu lēmumu, ietekmējoties no apkārtējās vides, kā arī iekšējām sajūtām, kas pasaka priekšā, ko darīt. Šeit būs 6 emocionālie faktori, kas visbiežāk ietekmē lēmumus, kuri saistīti ar naudu.

  • Statuss. Kā zināms, nauda atspoguļo mūsu socio-ekonomisko statusu sabiedrībā. Ja tev ir pietiekami daudz naudas, tev ir ietekme, kas attiecīgi arī tevi parāda kā pievilcīgāku personu citu acīs. Un, ja tā padomā, kurš gan nevēlas būt cienīts un mīlēts? Taču tajā pašā laikā tu vari pārcensties, mēģinot līdzināties kādam bagātākam un ietekmīgākam cilvēkam, sarežģot dzīvi pats sev.
  • Drošība. Nauda sniedz zināmu drošības sajūtu. Ja esam nodrošināti, jūtamies pārliecinātāki. Turklāt ikviens vēlas, lai viņam būtu pietiekami daudz naudas, ar kuru atrisināt dažādas problēmas.

Nepieciešamība pēc naudas, lai justos droši, ir doma, kas nepamet daudzu cilvēku prātus. Lai to pārvarētu, padomā par sliktāko variantu, kāds var notikt, līdz pašām beigām. Parasti izrādās, ka šī problēma nemaz nav tik briesmīga, kā sākumā šķiet.

Piemēram, runājot par aizdevumiem – var gadīties, ka tie sakrājas vairāki, un beigās mēs iekļūstam šķietami nebeidzamā maksājumu ciklā. Taču, ja padomā – mūsdienās pastāv arī tāda lieta kā kredītu apvienošana (vairāk https://www.bigbank.lv/aizdevumi/kreditu-apvienosana/), kas var palīdzēt vienkāršot parādu atmaksas procesu.

  • Stress. Nauda var ietekmēt mūsu nervu sistēmu – tas ir skaidrs, it īpaši, ja tās trūkst finansiālai stabilitātei. Ir saprotams, ka centieni palielināt ienākumus vai samazināt izdevumus, var radīt papildus stresu, taču ir jāmēģina atrast veidi, kā to novērst, piemēram, laicīgi plānojot budžetu.
  • Apmierinātība. Nauda spēj mūs padarīt laimīgākus. Protams, ka mēs jūtamies labāk, ja varam atļauties visu, ko vēlamies, un nav jāsatraucas par finansiālām problēmām. Savukārt, ja tu dzīvo no algas līdz algai, brīžiem var šķist, ka visa dzīve ir pilna ar dažādiem šķēršļiem un neveiksmēm.
  • Savtīgums. Nauda spēj mums likt domāt, ka mēs esam to pelnījuši. Mēs racionalizējam finansiālo veiksmi, sakot, ka esam nopelnījuši savu algu. Taču patiesībā realitāte var būt atšķirīga. Daudzi cilvēki ir pelnījuši dažādas lietas. Daži bagāti cilvēki, iespējams ir pelnījuši būt nabadzīgi un otrādi. Taču tev jāsaprot, ka nauda neatspoguļo to, cik mēs patiesībā esam vērti. Nauda mūs nedefinē.
  • Veiksme. Nauda nereti tiek asociēta ar veiksmi. Ja tev ir daudz naudas, tev attiecīgi veicas utt. Taču patiesībā skaitlis bankas kontā neparāda to, cik veiksmīgi mēs esam kā cilvēki.